ISPLAĆENI PRVI REGRESI ZA GODIŠNJI ODMOR

ISPLAĆENI PRVI REGRESI ZA GODIŠNJI ODMOR

REGRESNakon što smo već gotovo zaboravili što je to regres, stigle su nam dobre vijesti iz nekih naših podružnica: Regres je isplaćen. To utuživo pravo naših članova vjerojatno neće biti prekršeno niti u jednoj našoj podružnici. Kroz ovih šest mjeseci u neposrednoj komunikaciji upoznali smo sve relevantne čimbenike sa zakonskom obvezom isplate regresa. Uputili smo i službene dopise i e-mailove. Vlada Republike Hrvatske i sindikati javnih službi u postupku donošenja Državnog proračuna nisu pregovarali o visini regresa za 2016. godinu pa zaposlenicima pripada regres u visini zadnje isplaćenog iznosa: 1.250,00 kuna. Ugovoreni iznos trebalo bi isplatiti do 30. lipnja ove godine. Budući da za isplatu materijalnih prava ugovorenih kolektivnim ugovorima u 2016. godini nema zakona i propisa kojima bi se uskratila isplata, a Temeljnim kolektivnim ugovorom za službenike i namještenike u javnim službama (NN 141/12 Članak 60.) ugovoreno je pravo zaposlenika na regres za korištenje godišnjeg odmora. Temeljni kolektivni ugovor je na snazi i primjenjuje se do 12. prosinca 2016. godine. Odredbe TKU-a neposredno i obvezno primjenjuju se na sve službenike i namještenike u javnim službama. Zakon kojim je uskraćena isplata po 1250 kuna božićnice i regresa javnim službama prestao je važiti sa zadnjim datumom 2015. Sa sindikatima u međuvremenu nije ništa dogovoreno, pa oko 180 tisuća javnih službenika ima pravo na regres i božićnicu. Činjenica je da je Vlada RH, kao poslodavac, na području javnih službi i državne uprave sa sindikatima ugovorila jednake uvjete glede (ne)isplate regresa u 2016. godini, ali je Dodatak II TKU kojim je ugovorena neisplata regresa u 2016. na području javnih službi nevažeći te stoga pravo na regres u 2016. u javnim službama dospijeva na naplatu s 30. lipnja ove godine. Intencija Vlade RH da na jednaki način regulira uvjete rada i prava iz rada zaposlenika javnih službi i državnih tijela, ne može se ostvariti iz razloga što je propis koji regulira neisplatu regresa u javnim službama nevažeći, dok je propis koji regulira neisplatu regresa u državnoj službi važeći.

 

O autoru admin

Sindikat zdravstva, socijalne zaštite i mirovinsko - invalidskog osiguranja Hrvatske utemeljen je 12. veljače 1991. godine na Osnivačkoj skupštini u Zagrebu. Članstvo sindikata čine zaposleni u djelatnostima zdravstva, socijalne skrbi i mirovinsko - invalidskoga osiguranja s područja cijele Hrvatske. Naši članovi su zaposlenici kliničkih, dječjih, specijalnih, psihijatrijskih, općih bolnica domova zdravlja, nastavnih zavoda, zavoda za javno zdravstvo, ljekarni, centara za socijalnu skrb, domova za stare i nemoćne, centara za odgoj i obrazovanje, invalidi itd.. Ukratko članovi su nam od spremačice, pomoćne kuharice, vozača pa do magistara inženjera, doktora, sveučilišnih profesora dakle svih zaposlenih u gore navedenim sustavima. Sindikat je udružen u Nezavisne Hrvatske sindikate i prvi je sindikat koji je u Hrvatskoj ušao u najveću međunarodnu udrugu javnog sektora Public Services International. U promicanju interesa članstva i osiguranju radno-socijalnih prava Sindikat pregovara sa socijalnim partnerom: Vladom Republike Hrvatske i resornim ministarstvima.
Ovaj unos je objavljen u Uncategorized. Bookmarkirajte stalnu vezu.